google-site-verification: google7fb92271a5967ce8.html روش صحیح نورپردازی اتاق نشیمن

 

روش صحیح نورپردازی اتاق نشیمن

روش صحیح نورپردازی اتاق نشیمن

16 مهر1400
روش صحیح نورپردازی اتاق نشیمن


 
در حالی که اکثر اتاقهای ما با در نظر گرفتن وظایف خاصی مانند آشپزی ، غذاخوری ، حمام کردن ، خوابیدن طراحی شده اند ، اتاق نشیمن میزبان طیف وسیعی از فعالیتها ی روزانه ما ست.
  ممکن است جایی باشد که ما دوستان و خانواده خود را سرگرم می کنیم ، پایمان را برای استراحت روی هم می اندازیم ، برای خواندن  یک کتاب خوب دور هم جمع می شویم ، به برنامه های مورد علاقه خود مشغول می شویم یا حتی میان وعده  های روزانه را آنجا را می خوریم. این فضای چندمنظوره برای زندگی روزمره نیاز به نورپردازی دقیق دارد. از برجسته کردن عکس های خانوادگی و آثار هنری روی دیوارها گرفته تا ایجاد نور کافی هنگام انجام تکالیف بچه ها ، حال بررسی می کنیم لایه های روشنایی زیادی را که باعث زنده شدن اتاق نشیمن شما می شود .

                                                               
               
 
روشنایی وظیفه  (TASK LIGHTING)
 
اولین و مهمترین مرحله در روشنایی اتاق نشیمن ، نحوه استفاده از فضا است. از مطالعه تا استراحت و ریلکس کردن ، نور خود را طوری تنظیم کنید که در این راه به شما کمک کند. به این روشنایی  می گویند روشنایی وظیفه یا تسک لایت، یک لحظه به اتفاقاتی که در اتاق نشیمن شما می افتد فکر کنید. برای بسیاری از ما ، تماشای تلویزیون است. تلویزیون ها نور خودشان را می دهند ، بنابراین مهم است که نورپردازی شما با این مورد مغایرت نداشته باشد ، باعث خیره شدن چشم شما در زمان تماشای تلویزیون نشود  و به چشم شما آسیب نرساند. تابش خیره کننده در صفحه ی تلویزیون می تواند از منابع مختلف نورپردازی مانند لامپهای رومیزی بدون شید ، چراغهای آویزان شده از سقف تلویزیون و یا حتی پنجره ها ناشی شود. توجه داشته باشید که در چیدمان خود، نور و تلویزیون خود را طوری قرار دهید که هیچ نوری مستقیماً به سمت صفحه نتابد.
 
نورپردازی یک طرفه  یا Bias lighting راهی هوشمندانه برای جلوگیری از تابش خیره کننده روی صفحه تلویزیون و کاهش خستگی چشم ناشی نگاه کردن  طولانی مدت به صفحه ی تلویزیون در اتاقهای تاریک است. نورپردازی یک طرفه شامل قرار دادن نور در پشت تلویزیون به گونه ای است که جهت نور به سمت  پشت تلویزیون باشد تا دید اطراف صفحه را با روشنایی ملایمی که ایجاد می کند افزایش دهد  ، بدون ایکه باعث خیرگی چشم شود به این ترتیب چشم نیاز به تنظیم مداوم روی صفحه پر نور تلویزیون و زمینه تاریک اطراف آن نخواهد داشت. این را می توان به راحتی با یک نوار LED RGBW ساده انجام داد ، در حالت ایده آل با دمای رنگ گرم 1000K تا 2700K در شب و 3000K تا 5700K در طول روز برای حفظ ریتم شبانه روزی کمک می کند.
 
وقتی صحبت از مطالعه می شود ، نورهای محیطیِ رومیزی و ایستاده ، نور متمرکزی را که شما واقعا نیاز دارید تامین نمی کنند. چراغ های رومیزی یا چراغ های مطالعه ایستاده بهترین انتخاب شما هستند - نور متمرکز و روشن آنها باعث کاهش خیره شدن چشم و خستگی چشم می شود و کلمات روی صفحه را بیشتر از فضای اطراف شما برجسته می کند. اگر به دنبال گزینه های متنوع تری هستید ، یک چراغ ایستاده  قابل تنظیم را در نظر بگیرید. یک چرخش ساده از بازو یا چرخش سر می تواند شرایط ایده آل تری برای مطالعه ی شما ، چه نشسته باشید و چه در حالت دراز کشیده ، فراهم کند.حتی نمونه های قابل تنظیم دیواری هم می تواند برای شما شرایط مناسبی را فراهم کند.
 
                                                              

 
روشنایی شاخص  (ACCENT LIGHTING)
 
پس از انتخاب نورپردازی برای فعالیتهای اصلی اتاق نشیمن ، مرحله بعدی روشنایی لهجه است.این نوع نورپردازی وظیفه ی روشن کردن و برجسته کردن تابلو ها و آثار هنری و معماری موجود در فضا را به عهده دارد.
 
انواع  توکار  این چراغ ها گزینه ی مناسبی برای نور پردازی هستند انواع استفاده برای استفاده از مدلهای توکار لازم است حتما قبل از بازسازی یا طراحی محیط محل نصب آنها را تعبیه کرده باشید.
 
از جمله دیگر نورهای اکسنت که عملکرد بسیار عالی در نورپردازی تکسچرهای روی دیوار  یا سقف را دارند ریسه های شلنگی هستند .سایه ها همیشه بد نیستند گاهی با ایجاد سایه ی احجامِ متریال های مختلف  روی دیوار یا نقوش برجسته کار شده روی دیوار  می توان زیبایی  بی نظیری از بازی نور و سایه در محیط ایجاد کرد.


نورپردازی ریل و مونوریل می تواند جایگزین های شیک و کاربردی برای روشنایی های توکار باشد ، به ویژه اتاقهایی با سقف بلند یا جایی که هیچ گونه بازسازی در نظر گرفته نشده است و امکان نصب روشنایی های توکار وجود ندارد.
 ریل و مونوریل انعطاف پذیر و کاربردی ، هر دو قابل تنظیم و آویزهای بسیار زیبایی را برای بهبود فضای داخلی خانه مدرن به وجود می آورند.
امروزه سیستمهای مولتی ترک مگنتی هم گزینه های پیشرفته تری از چراغ های ریلی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
 
برای روشنایی یک مجسمه یا گیاه یا یک شی سه بعدی می توانید از تکنیک نورپردازی سه نقطه ای استفاده کنید با بکار گرفتن  یک نور کلیدی ،یک نور پرکننده و یک نور پشتی برای روشن کردن شی ،این کار باعث میشود سایه های ایجاد شده توسط نور کلیدی تلطیف شود. 

                                                              

روشنایی محیطی  (AMBIENT LIGHTING)

 هنگامی که نورپردازی تسک و نورپردازی اکسنت انجام شد،اکنون لازم است کل فضا را با استفاده از نور محیطی روشن کنید.لوسترها این وظیفه را انجام می دهند.پنل های روشنایی و نورهای خطی نیز که امروزه در طراحی داخلی مورد استفاده قرار میگیرند نمونه ای دیگر از نورهای محیطی هستد.
اکنون نورپردازی شما کامل است.


                                                       
  

نظرات
ارسال نظر